A közösségi kertről fogalma kezd beleszivárogni a városi ember tudatába.
Szerencsére Budapesten is már egyre többen munkálkodnak azon, hogy közösségi kertek jöjjenek létre.
A Kalapos Egyesület tagjai a közösségi kert gondolata kapcsán találtak újra egymásra 2010 őszén. A csapat legtöbb tagja tájépítész mérnök, -tervező, akiknek a székelyföldi és hazai
fürdőépítő Kalákákban szerzett tapasztalatai nagy erőt és elszántságot adtak egy új közösségi kert megszervezéséhez.
Közösségi kert a közvetlen lakókörnyezetünkben.
Mit értünk a közösségi kert fogalma alatt?
Ez izgat bennünket. Műhelymunka keretén belül, megkíséreltük tisztázni a közösségi kert fogalmát, összegyűjtöttük a közösségi kert különböző típusait.
Beszélünk és beszélgetünk róla. Voltak élményeink Kalákában, a közös munkában, sok mindent hoztunk magunkkal a kirándulásokról, nagyszüleinktől, gyerekkorunkból. Felmerül a kérdés: hogyan lehet mindezt egybegyúrni?
Tisztán látjuk, hogy a legtöbb helyen csak a kezdő löket kell ahhoz, hogy egy-egy közösségi kert megalakuljon. Sokszor a bátorság hiányzik a kertészkedéshez és egy kis szakmai ismeret, ami a kertész, tájépítész szakemberek segítségével megtanulható.
2011 őszén a Wekerle-telep „Zöld Szombat” című rendezvényére kaptunk meghívást, ahol Tracey Weatley ösztönzésére, ismertetőt és képes nyomtatott plakátokat készítettünk közösségi kertekről. A plakátokon szerepelnek a hazánkban vagy külföldön létrejött közösségi kertek, mobil kertek, „örömkertek”. A szükséges információkat maguktól a jó példák létrehozóitól, és internetről szedtük össze, igyekezve teljes képet nyújtani, főleg a hazai példákról.
A közösségi kerttel kapcsolatban visszatérő kérdésekként merülnek fel:
- · Mekkora egy működőképes közösségi kert?
- · Hogy indult a kert, hogyan alakult ki a csapat, aki azt gondozza?
- · Milyen tényezők befolyásolják a kert működését?
- · Hogyan marad fenn egy ilyen kert?
- · Kiből lehet szorgalmas kertész?
- · Mik a gyakorlati tudnivalók, azaz honnan érkezzenek a komposztgiliszták, a virágmagok, a föld?
- · Milyen tudástár és tapasztalat gyűlt össze a megépült és működő kertek által?
Ezeket igyekszünk megválaszolni mindenkinek, és megadni a „kezdő löketet” és szakmai segítséget a formálódó kertközösségeknek.
A bemutató anyag összeállítói: Andacs Noémi, Barna Eszter, Benkő Flóra, Herr Hajnalka, Huzián Zsófia, Jákli Eszter, Jánosi Dóra, Kristály Anikó, Linczmayer Veronika, Szabó Ágnes, Tóth Eszter Adél
Szabó Ágnes, Huzián Zsófia